Новий формат для мене, але спробую. Тема цієї замітки буде мандрівка околицями Тарноруди, або можна сказати крайнім західним Поділлям. Маю надія що моя спроба буде вдала. І думаю, щоб було краще читати я розіб’ю цю подорож на декілька частин.
Подорож розпочнемо з ріпаку та гори Курган яка в найвищій своїй вершині має якихось 319.8 метра. Для наших місць то є зовсім мало. Але гора має свої цікавинки і унікальності.
Так чим же цікава ця гора, а тим що це фактично перша справжня зустріч річки Збруч та Товтрової гряди, що починає переходити з правого берега на лівий. Знаючи про красу товтр видовище має бути захопливе і товтри не підводять зі Збручем.
![image](https://scontent.ftrd2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/97053788_3029960783764816_7565676752664526848_n.jpg?_nc_cat=111&ccb=1-7&_nc_sid=0225a7&_nc_ohc=TfkbfwPgxvYAX91ri9a&_nc_ht=scontent.ftrd2-1.fna&oh=00_AfD9S3PXA__mCJW6FwLo383VoghYYryl9Rzbe1wo0N1VMA&oe=65EC8564)
Чому гора називається Курган. Все дуже просто, бо на її вершині є курган. Він розораний, але ще поки проглядається у обрисі гори. Мій дідо казав що у 50 роках його ще не орали, а зараз від просто розораний.
![image](https://scontent.ftrd2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/96614638_3029994343761460_1386301763954409472_n.jpg?_nc_cat=105&ccb=1-7&_nc_sid=0225a7&_nc_ohc=U11uBc-0sh4AX-2e8Gr&_nc_oc=AQkJRqSqf2T2JHZp6yY5mMRnNY6flzTw0OSJFdk5UC2P6mTqjs0LniJSxuB6NPZDZ7DSTeHUtjadmS7Og1RvkTyH&_nc_ht=scontent.ftrd2-1.fna&oh=00_AfDoYt9bxmy9slkL3CfjdXjLxWBE5maJHgrToGwTJSTNcQ&oe=65EC783E)
Внизу тече Збруч і Тарнорудські ставки. Гора або ж товтра утворює так звану стінку над Збручем. Це досить крутий підйом над водою метрів на 30 або й більше все залежить від місця. У нашому випадку курган здіймається на висоту близько 50 метрів над Збручем. Знизу вперше видно вапнякові відкладення у формі каменів. Окрім цього місця дуже багаті природою і живністю. Тут можна бачити велику кількість різноманітного птаства. Починаючи від звичних лебедів і до диких гусей що тут гніздуються. Дикі гуси це рідкість для нас колись гніздувались у Маначині, а зараз перебрались на Тарнорудські ставки, адже Маначинський гідрологічний заказник пересихає і має мало води.
![image](https://scontent.ftrd2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/96737876_3029986537095574_821365830540328960_n.jpg?_nc_cat=104&ccb=1-7&_nc_sid=0225a7&_nc_ohc=AF2WHdh_ZBkAX9VW2PJ&_nc_ht=scontent.ftrd2-1.fna&oh=00_AfC9_i3E-iQbdYIvQEDKH3fejdgJyPLKdkc1n53Qoq2KnQ&oe=65EC5CBD)
В один момент засвистіли крила лебедів і перед нами ось така картина відкривається. …..
![image](https://scontent.ftrd2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/98195105_3031477436946484_4611061216649936896_n.jpg?_nc_cat=106&ccb=1-7&_nc_sid=0225a7&_nc_ohc=IKr6L6cJtjIAX-Skmpt&_nc_ht=scontent.ftrd2-1.fna&oh=00_AfCUgSPscFczRDzcdmfmKYknbvplRSQM3InzSg3Iz87Ymw&oe=65EC73E9)
![image](https://scontent.ftrd2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/98047367_3031479290279632_5433070411816370176_n.jpg?_nc_cat=104&ccb=1-7&_nc_sid=0225a7&_nc_ohc=G2L4YbMS5wsAX-OW12R&_nc_ht=scontent.ftrd2-1.fna&oh=00_AfB65fQPdX5-iiod5HRUJBOldmixZd_xqk4tLLeZxbNyUw&oe=65EC6AE6)
Про Гостру Могилу напишу згодом.
![image](https://scontent.ftrd2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/98038769_3031479416946286_6844601079955456000_n.jpg?_nc_cat=102&ccb=1-7&_nc_sid=0225a7&_nc_ohc=amtnXAlbQdYAX9N5lw7&_nc_ht=scontent.ftrd2-1.fna&oh=00_AfB1SrPV5X37sCxOa0MH4srFO25X62bi5N0j_-rfcj3WQQ&oe=65EC7228)
На фотографії нижче видно лебеді і село Іванівка. На основі ЛЕП можна побачити як від головного пасма Медоборів йде підйом висоти від 268 метрів до більше ніж 400. Адже головний хребет має висоти у цьому місці поза 400 місцями 417.
![image](https://scontent.ftrd2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/97995760_3031513750276186_6534825150687215616_n.jpg?_nc_cat=109&ccb=1-7&_nc_sid=0225a7&_nc_ohc=bBVHQnbKGCAAX95kKP8&_nc_ht=scontent.ftrd2-1.fna&oh=00_AfCXfC0XoW6GH6vaEdpuULxhtsUoVZ6IGNpyO4OvmofN4w&oe=65EC82F6)
![image](https://scontent.ftrd2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/98202722_3031519656942262_7620880044629426176_n.jpg?_nc_cat=106&ccb=1-7&_nc_sid=0225a7&_nc_ohc=aum-Hlll0bIAX8aiZQQ&_nc_ht=scontent.ftrd2-1.fna&oh=00_AfCbJyr4pS3lFPIydzSjoJYNyO9gsu1H3kZI5G-NzciRcA&oe=65EC7031)
Окрім цього Збруч і гора Курган утворюють чашоподібну долину яку називають по різному. Деколи її іменують як “Римська” або “Фронтковских” бо там колись було поселення.
![image](https://scontent.ftrd2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/97696640_3031548856939342_317112059827322880_n.jpg?_nc_cat=100&ccb=1-7&_nc_sid=0225a7&_nc_ohc=6Hpl2d8hvzwAX8Gj9mM&_nc_ht=scontent.ftrd2-1.fna&oh=00_AfDh8ScoNJJy91n4uhHzm_nTWaJ9yLUCWidBxDrH2fbSfQ&oe=65EC5498)
З гори гарний краєвид на сусідні села видно село Оріховець, а окрім цього й Підволочиськ.
![image](https://scontent.ftrd2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/97667909_3031548213606073_2415165461793603584_n.jpg?_nc_cat=111&ccb=1-7&_nc_sid=0225a7&_nc_ohc=KU3m7XmCWPgAX--Nx84&_nc_ht=scontent.ftrd2-1.fna&oh=00_AfDf6YSmkZtYPmcYz02PKDAABJUTxf-kFpt0KcYqBR5a_g&oe=65EC67D8)
Наступна частина має бути про “Тарнорудське море” та багато лебедів.