Отже, ми плавно підійшли до другої частини нашої мандрівки. А саме до найбільшого водосховища на річці Збруч у Тарноруді. Спускаючись з гори Курган ми попадаємо в Римську долину.
![image](https://scontent.ftrd2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/97048561_3035185389909022_8437800498119049216_n.jpg?_nc_cat=107&ccb=1-7&_nc_sid=0225a7&_nc_ohc=S4KaL1k8uOAAX_a-r9V&_nc_ht=scontent.ftrd2-1.fna&oh=00_AfDaX6zN1KA-E30pdcxQVEDqj1xsHYNr-CL-u_Rrhlg98g&oe=65EC64D6)
Долина широка і в ній багато слідів історії, а саме валів горбиків де колись стояли будівлі. Долина зараз квітує ріпаком який там засіяли. Видовище гарне і головно ароматне. Ранньою весною долина дає прихисток перелітним птахам котрі там спиняються, а вода годує на період міграції. Долина підмивається водами Тарнорудського моря.
![image](https://scontent.ftrd2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/97214032_3035186999908861_7001335959983751168_n.jpg?_nc_cat=103&ccb=1-7&_nc_sid=0225a7&_nc_ohc=ZsTFRZ14JZsAX_F10-6&_nc_ht=scontent.ftrd2-1.fna&oh=00_AfDEa4zXzOC7DjLgkUGFZ7wX7upCljYysiMYx40IhqxEHQ&oe=65EC7DD0)
В довжину воно понад 4 кілометри, а в ширину близько 1 го кілометра. В кінці його є так звані плавні де гніздується велика кількість різного птаства.
![image](https://scontent.ftrd2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/97372692_3035189263241968_7328607983993094144_n.jpg?_nc_cat=109&ccb=1-7&_nc_sid=0225a7&_nc_ohc=8b03c6wMDpAAX-F0ncu&_nc_ht=scontent.ftrd2-1.fna&oh=00_AfA-uW-YWg0lZF9egtHqcK9fDKuSNDLFkFVdNR3Tn90KOg&oe=65EC7993)
Цей рік на “ГЕСі” так називають подекуди в довколишніх селах недобір води близько метра. Мала вода відкриває великі можливості для таких птахів як лебеді, адже вони можуть харчуватись на дні. А лебедів тут чимало цього року за моїми підрахунками їх понад 300 я нарахував з грубого 303 штуки. Молоді виводки було у першій частині видно на фото.
![image](https://scontent.ftrd2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/97406812_3035191183241776_2287159373195116544_n.jpg?_nc_cat=111&ccb=1-7&_nc_sid=0225a7&_nc_ohc=ufsfSKzOdO0AX9wCnUk&_nc_ht=scontent.ftrd2-1.fna&oh=00_AfC13cs6_-ppcCovQ0qBd96I09M5QfwQoHpc84he9LKrKA&oe=65EC8AB0)
Окрім цього Тарнорудське море ще має декілька цікавинок одне з таких це повноцінний острів у кінці. Через те, що цей рік мала вода то він сухий, а біля нього мілко. Таке захищене місце не могли пройти увагою лебеді які поробили собі там місця відпочинку, адже довкола острова глибини сантиметрів 10-15. Чим і радо користуються лебеді.
![image](https://scontent.ftrd2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/98920558_3035193729908188_3255389046326689792_n.jpg?_nc_cat=107&ccb=1-7&_nc_sid=0225a7&_nc_ohc=3bfw5EQbMa8AX8joV8P&_nc_ht=scontent.ftrd2-1.fna&oh=00_AfACr3qaae6uMhEtZW_ICVgfHeblXQwfsa6rQ84CUFhfKA&oe=65EC6DD8)
Стосовно лебедів є багато цікавинок одна про полювання на них. В давнину лебідь вважався вишуканою стравою, яка займала почесне місце на столах царів і королів. Однак через скорочення його чисельності у ХХ столітті полювання на нього було заборонене на території усього колишнього СРСР. З плином часу змінювалась думка і окремих мисливців щодо полювання на лебедів – через їх красу та граційність, а також багату кількість легенд, здобування такого трофею дехто став вважати неетичним.
![image](https://scontent.ftrd2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/97116265_3035195596574668_2628299279667560448_n.jpg?_nc_cat=111&ccb=1-7&_nc_sid=0225a7&_nc_ohc=_dcLi3rTWAkAX-B16rt&_nc_ht=scontent.ftrd2-1.fna&oh=00_AfDwV5pGFq5CwSynNmQ4Xiz0i3XCkpeKg42_h33pOvtmiQ&oe=65EC7A24)
У Британії є цікава традиція пов’язана з переписом лебедів. З давніх часів лише два види птахів в Англії оточені особливою увагою – мудрі і витривалі чорні ворони і граціозні білі лебеді. Такою любов’ю і повагою вони користуються недарма, адже переказ свідчить: «Стояти Британському королівству непорушно, поки в Тауері гніздяться ворони, а Лондону процвітати, поки по Темзі пливуть лебеді. Можливо подібність є і з Тарнорудою, адже воронів і лебедів у Тарноруді не бракує. Окрім цього тут можна зустріти і сірих ворон, а в деякі роки прилітають і чорні лебеді.
![image](https://scontent.ftrd2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/97257548_3035199546574273_6290547425438334976_n.jpg?_nc_cat=100&ccb=1-7&_nc_sid=0225a7&_nc_ohc=Y6cmOS5Q5DgAX-fV1xg&_nc_ht=scontent.ftrd2-1.fna&oh=00_AfCr9jNorFzoK8_hREPe5Kt9oXhPI4_tzUyO1x_Se3OXuQ&oe=65EC701F)
Рухаємось з Римської долини в місце яке звуть береги. Звідти відкривається гарний краєвид на Тарноруду.
![image](https://scontent.ftrd2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/97223814_3035200946574133_1773491244622675968_n.jpg?_nc_cat=104&ccb=1-7&_nc_sid=0225a7&_nc_ohc=e-KqRmma4YMAX_kWiI3&_nc_ht=scontent.ftrd2-1.fna&oh=00_AfDpjIYFonPtXS4Jzw4UN8GDV4k9rYuuoIOioTcnTd-i7g&oe=65EC85E2)
Цього року через ту малу воду сталась цікава історія з Берегами. Вже понад пів століття води підмивають береги і з кожним роком підмивались і оголяли відкладення. Саме вода і хвиля яка тут буває чимала оголила пісок забравши болото.
![image](https://scontent.ftrd2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/97327018_3035204359907125_6242830974434934784_n.jpg?_nc_cat=103&ccb=1-7&_nc_sid=0225a7&_nc_ohc=38BW46YFck0AX8d4LH6&_nc_ht=scontent.ftrd2-1.fna&oh=00_AfD6EaXVW1kpnjf_-D_czpRxVX7yN70t__SwZ9ZIGD33OQ&oe=65EC73D6)
Такого я ще не бачив щоб утворилась пляжна зона з піску і мушель Сарматського моря вірніше Лагуни що існувала тут в древні часи. Пляж тягнеться десь метрів 100 а може більше в деяких місцях він має ширину зо 5 а то й більше метрів.
![image](https://scontent.ftrd2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/98003284_3035208159906745_9177537906808455168_n.jpg?_nc_cat=107&ccb=1-7&_nc_sid=0225a7&_nc_ohc=ZOwM66GzxpMAX_kjp3H&_nc_ht=scontent.ftrd2-1.fna&oh=00_AfAHhDjg3oaMO3O4BWWFVYYLLklqkpQfujNMhyDVICZycQ&oe=65EC56D6)
Звісно він трохи засмічений водоростями котрі виносить і залишками рослин. Але все-таки це природний пляж де не завозили штучно пісок. Це місце створене для дітей, адже глибина мала тепла водичка і пісочок. По берегах росте чимало запашних трав пахне м’ята та інші рослини.
![image](https://scontent.ftrd2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/96760440_3035210086573219_5623300650864476160_n.jpg?_nc_cat=101&ccb=1-7&_nc_sid=0225a7&_nc_ohc=TTUBxZ-vnbYAX8fl0k0&_nc_ht=scontent.ftrd2-1.fna&oh=00_AfCeZVSxHiR0mKvLfEYyEudorCkXBl08ufAB11K0FMst6A&oe=65EC8B14)
Топ 5 фактів про Тарнорудський ставок:
- Тарнорудська водойма вперше була створена Адамом Геронімом Сенявським у 1550-х роках. Саме він уперше перегородив тут Збруч.
- Ставок був упродовж майже 300 років кордоном різних світів та імперії Австрії Польщі та Російської імперії. Сьогодні по середині проходить кордон між Тернопільською та Хмельницькою областями.
- У 1956 році на місці старих ставків створили Тарнорудську ГЕС і плесо площею більш як 1000 гектар. Це було і є найбільшою водоймою на Збручі. Довкола берегів водосховища лежало 7 сіл, а саме Тарноруда Рожиськ Оріховець Мислова Поляни і Канівка.
- Тарнорудський ставок має форму стопи. Дехто приписує цьому містичне значення, адже в кінці ставу є острів що нагадує рану при розп’яті Ісуса. А ставок то стопа Ісуса Христа. І є перевірений факт що у ХХ ст. не було жодного потопельника.
- Став використовувався завжди у господарських цілях це і розведення риби і мірошництво та сінокоси. У роки війни постанці УПА приходили у водяні млини в Тарноруді ночами і брали муку. Була навіть спецоперація НКВД для того щоб взнати куди дівалась мука у вигляді засланого агента. А тим часом млини годували протягом 7 – ми років вояків УПА.
Поширення вітаються.
Як дістатись: Посилання на те як дістатись в Гугл картах!